- Ministerstwo Finansów przedłużyło umowę na utrzymanie Elektronicznego Systemu Poboru Opłat (viaTOLL) do 30 września 2021 r.
- System e-TOLL działa od 24 czerwca 2021 r.
- Przedłużenie umowy oznacza okres przejściowy dla przewoźników i równoległe funkcjonowanie systemów viaTOLL i eTOLL.
Wnoszenie opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL możliwe jest od 24 czerwca 2021 r. Od tego dnia dostępne są usługi e-TOLL. Wcześniej, od 25 maja br. została udostępniona możliwość rejestracji w nowym systemie na stronie etoll.gov.pl. Do dyspozycji użytkowników jest też sukcesywnie uruchamiana sieć miejsc obsługi klienta oraz całodobowa infolinia świadcząca pomoc użytkownikom systemu e-TOLL.
"Analizujemy z uwagą opinie pierwszych użytkowników. Wdrożyliśmy pierwsze zmiany w systemie e-TOLL w zakresie wysyłki powiadomień i kwoty minimalnej wpłaty. Pracujemy nad uproszczeniem procesu rejestracji dla użytkowników aut osobowych" – wskazuje Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów, funduszy i rozwoju regionalnego do spraw informatyzacji.
Wraz z przejęciem zadania poboru opłat drogowych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwo Finansów stało się stroną umowy na utrzymanie Elektronicznego Systemu Poboru Opłat (viaTOLL) zawartej w sierpniu 2018 r. przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego z Instytutem Łączności. Podpisany aneks przedłuża okres świadczenia usługi utrzymania ESPO do 30 września br.
Okres przejściowy dla przewoźników
Podpisany aneks wyznacza ostateczną datę wygaszania systemu viaTOLL, czyli 30 września 2021 r. Umożliwia on wprowadzenie okresu przejściowego, w którym będą funkcjonować oba systemy poboru opłat (wygaszany system oparty na technologii DSRC oraz nowy bazujący na geolokalizacji). Rozwiązanie to ułatwi użytkownikom pojazdów ciężkich dostosowanie się do zmiany i pozwoli na płynne przejście do nowego systemu.
"Zachęcamy przewoźników do przechodzenia do nowego systemu, nie zostawiania tego procesu na ostatnią chwilę" – mówi Przemysław Koch.
Oprócz okresu przejściowego przewidziano też pomoc dla branży transportowej w postaci ulgi na dostosowanie w podatkach dochodowych.
Ulga e-TOLL już obowiązuje
Przepisy ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL weszły w życie 29 czerwca 2021 r.
Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.