Szybko i wygodnie – już ponad 9 mln wizyt umówionych w urzędzie skarbowym

Szybko i wygodnie – już ponad 9 mln wizyt umówionych w urzędzie skarbowym

Szybko i wygodnie – już ponad 9 mln wizyt umówionych w urzędzie skarbowym

Na czerwonym polu symbol kalendarza, napis Umów wizytę w urzędzie skarbowym, kursor w kształcie dłoni, wskazujący pole z napisem.
  • Już ponad 9 mln wizyt w całej Polsce umówili podatnicy za pomocą usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym".
  • Umówienie wizyty jest gwarancją szybkiego i sprawnego załatwienia sprawy, z możliwością planowania na 21 dni do przodu.

Od dwóch lat podatnicy w całym kraju korzystają z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i umożliwia zaplanowanie spotkania w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie. Dzięki wyszukiwarce i przejrzystemu katalogowi spraw klient ma pewność, że trafi do eksperta w dziedzinie, w której poszukuje informacji. Podczas rezerwacji system podpowie także, które usługi można zrealizować w sposób elektroniczny bez konieczności wizyty w urzędzie. To wygoda, oszczędność czasu i ułatwienie w załatwiania spraw podatkowych.

Jak często i w jakich sprawach osobiście odwiedzamy urząd skarbowy

Od początku uruchomienia usługi w całym kraju zarezerwowano już ponad 9 mln wizyt, co daje średnio około 376 tys. wizyt miesięcznie. Szczegółową liczbę rezerwacji w podziale na poszczególne województwa obrazuje mapa.

Wojewódzka mapa Polski z zaznaczoną liczbą wizyt w województwach.

Podatnicy najczęściej odwiedzali urzędy skarbowe, aby załatwić sprawy związane z podatkami majątkowymi (29%), aby uzyskać potrzebne zaświadczenie (28%) oraz w sprawie deklaracji i zeznań podatkowych, głównie deklaracji PIT (11%).

Jak umówić lub odwołać wizytę

Najszybszym, najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem umówienia wizyty jest rezerwacja internetowa za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Wystarczą cztery kroki:

  1. wybór województwa oraz urzędu,
  2. wybór sprawy do załatwienia,
  3. wybór daty i godziny,
  4. podanie danych i numeru kontaktowego lub adresu email.

Po umówieniu wizyty na podany numer telefonu lub adres e-mail wysyłane jest potwierdzenie rezerwacji z informacją o m.in. stanowisku/pokoju, do którego powinniśmy się zgłosić w dniu wizyty. Jeśli umawiamy wizytę, co najmniej dwa dni wcześniej, dzień przed spotkaniem otrzymamy dodatkowo SMS-owe przypomnienie.

Jeśli w urzędzie chcemy jedynie zostawić dokument nie musimy umawiać wizyty

Jeśli podatnik nie może przyjść na umówioną wcześniej wizytę ma możliwość jej odwołania. Może to zrobić telefonicznie dzwoniąc do urzędu skarbowego lub internetowo wypełniając formularz dostępny na stronie wizyta.podatki.gov.pl podając:

  • numer umówionej wizyty,
  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu lub e-mail.

Wprowadzone dane powinny być dokładnie takie same, jak dane podane podczas rejestracji. Dzięki temu inna osoba będzie mogła umówić się w tym czasie do urzędu. 

Podatnicy doceniają nową usługę

Każda osoba, która umówiła wizytę w usłudze „Umów wizytę w urzędzie skarbowym" i podała adres e-mail, otrzyma po swojej wizycie wiadomość z linkiem do anonimowej ankiety. Wypełnienie ankiety jest dobrowolne. Zachęcamy wszystkich klientów do jej wypełniania. W ten sposób pozyskujemy opinie i wskazówki co należy poprawić w pracy urzędów, aby były jeszcze bardziej przyjazne i profesjonalne.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 21.12.2022 Data publikacji: 21.12.2022 12:22 Data ostatniej modyfikacji: 21.12.2022 12:22
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Osoba publikująca: Angelika Łątka Osoba modyfikująca: Angelika Łątka