- 28 kwietnia Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
- Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US).
- Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US.
e-Urząd Skarbowy cieszy się dużą popularnością. Nasi klienci logowali się do niego już ponad 70 mln razy. Wprowadzane zmiany ułatwią jeszcze bardziej kontakt z administracją skarbową. Digitalizacja i automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług, ale także oszczędność czasu i większy komfort pracy w Krajowej Administracji Skarbowej.
- podkreśla zastępca Szefa KAS Anna Chałupa.
Projekt ustawy wprowadza automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. System e-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Komunikacja za pośrednictwem e-US (w postaci portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej.
Najważniejsze rozwiązania
e-US wykorzystywany w kontaktach z organami KAS będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla:
- podatników,
- płatników,
- pełnomocników,
- komorników sądowych i notariuszy.
e-US zapewni dostęp do informacji związanych z podatkami. Będzie też gwarantować pełną transakcyjność – umożliwi załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.
Osoby korzystające z e-US nie będą ponosić kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń. Ograniczymy także koszty zagranicznych przekazów pocztowych, dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.
Wprowadzimy również system teleinformatyczny „e-Koncesje", który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.